Narodziny nowego członka rodziny to wielkie wydarzenie, które wzbudza jednocześnie wiele radości, ale i zwątpienia. Jest to naturalna reakcja na nową sytuację. Wraz z dzieckiem przychodzą nowe obowiązki, które pochłaniają więcej czasu niż dotychczasowe.

Pojawienie się malucha w rodzinie potrafi wywrócić życie do góry nogami. Odnalezienie się w nowej roli na samym początku jest wyzwaniem. Dzieci rozwijają się bardzo szybko i wymagają od nas radzenia sobie z nowymi problemami czy wyzwaniami. Pojawienie się wątpliwości przy wychowywaniu dzieci dotyczy wielu osób i można powiedzieć, że jest naturalnym zjawiskiem. Skąd tak właściwie świeżo upieczony rodzic ma wiedzieć, czy zachowuje się odpowiednio wobec dziecka, czy potrzeby maleństwa są właściwie zaspokajane, czy zachowanie malucha jest normalne?

Odpowiedzi na tego typu pytania szuka się najczęściej w książkach oraz w internecie. Jednak czasem ciężko przełożyć czystą teorię na zachowania w rzeczywistości. Każdy człowiek w jakimś stopniu różni się od siebie, więc to co u jednego będzie normalnym zachowaniem u innego będzie już nienaturalne. Czasem mogą pojawić się zachowania, które zaniepokoją któregoś z rodziców – dziecko wcześniej było żywiołowe, a teraz cicho bawi się w samotności, wcześniej było aniołkiem, a teraz nie da się można się z nim porozumieć? Takich przykładów może być wiele, dlatego w odpowiedzi na różne dylematy powstały konsultacje maluszkowe.

Konsultacja z maluchem – dla kogo?
Konsultacje są kierowane do rodziców dzieci od pierwszych miesięcy życia do 3 lat, odbywa się ona w domu rodzinnym. W trakcie wizyty domowej psycholog zbierze wywiad od rodziny oraz omówi z opiekunami co stanowi trudność lub co ich niepokoi w zachowaniu dziecka. Tego typu spotkanie umożliwi też obserwację malucha w znanym mu środowisku, co zobaczenie naturalnych zachowań.

Wizyta w domowym zaciszu będzie pomocna dla osób, które mają problem ze znalezieniem opieki dla dziecka w trakcie rozmowy z psychologiem lub dojazd do poradni byłby kłopotem. Dla rodzin, które zwracają uwagę na domową atmosferę. Niektórzy rodzice uważają, że konsultacja z psychologiem jest bardzo stresująca. Spotkanie w domu pozwoli zminimalizować stres, ponieważ całe spotkanie odbędzie się w znanym otoczeniu. Także w środowisku domowym istnieje możliwość zobaczenia jak rodzice zachowują się wobec malucha, jak reagują na jego zachowania, w jaki sposób się z nim porozumiewają.

Pod koniec spotkania psycholog udziela informacji zwrotnej, co zauważył w zachowaniu malucha i przede wszystkim czy dane zachowanie, które zaniepokoiło rodziców jest normalnym etapem w rozwoju dziecka. Następnie zostanie ustalony plan działania - czy będą potrzebne kolejne spotkania oraz jakiego rodzaju wsparcie (psycholog-ms.pl/wsparcie/) będzie najlepsze w danej sytuacji.



Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem Psychologicznym Empatio Magdaleny Senderowskiej z Wrocławia