Paraliżuje Cię widok połączenia przychodzącego na Twojej komórce? Jeśli czujesz lęk przed odebraniem lub wykonaniem telefonu i często prosisz bliskie osoby by zrobiły to za Ciebie, obawiasz się ośmieszenia i gubisz wszystkie myśli, przed rozmową długo zastanawiasz się co powiedzieć i jak ona przebiegnie, za wszelką cenę szukasz innych form kontaktu, nie potrafisz rozmawiać w towarzystwie znajomych to....nie przejmuj się, z łatwością to przezwyciężysz. Takich osób jest więcej niż przypuszczasz.

Paraliżuje Cię widok połączenia przychodzącego na Twojej komórce? Jeśli czujesz lęk przed odebraniem lub wykonaniem telefonu i często prosisz bliskie osoby by zrobiły to za Ciebie; obawiasz się ośmieszenia i gubisz wszystkie myśli; przed rozmową długo zastanawiasz się co powiedzieć i jak ona przebiegnie ; za wszelką cenę szukasz innych form kontaktu ; nie potrafisz rozmawiać w towarzystwie znajomych to....nie przejmuj się, z łatwością to przezwyciężysz. Takich osób jest więcej niż przypuszczasz.

Telefonofobia można to tak nazwać, jest elementem fobii społecznej lub lęku społecznego . Nie tylko osoby ciche i nieśmiałe mają ten problem , zdarza się to również tym ,którzy są otwarci na kontakty z innymi. Mówi się , że wiele pokoleń wychowało się na sms-owaniu , dlatego rozmowa telefoniczna to dla nich trudność .
W przeciwieństwie do komunikacji poprzez chat, maile czy smsy, przy których ma się więcej czasu na namysł i można ukryć prawdziwe emocje, telefon wymusza bezpośrednią konfrontacje , podczas której nie widzimy drugiej osoby i jej mimiki, co jest główną przyczyną spięcia organizmu ,a chwila ciszy jest bardzo stresująca. Niektórzy przyznają , że nawet rozmowa z siostrą czy tatą może być stresująca.

Nie wiesz skąd wziął się Twój lęk przed rozmową telefoniczną ?
Zanim dam Ci parę wskazówek , jak skutecznie przezwyciężyć ten strach , spróbujmy dotrzeć do sedna problemu. Oto kilka najczęstszych przyczyn ,które pomogą Ci ocenić Twoje źródło lęku:

  • obawa przed krępujacą ciszą w momencie , kiedy nie wiemy co powiedzieć (widoczna najbardziej u osób z niską samooceną i problemami z komunikacją )
  • obawa , że osobą po drugiej stronie nas ocenia i w myślach wyśmiewa to co mówimy
  • niepokój związany z brakiem obserwowania mowy ciała rozmówcy
  • strach przed tym , że odbierze inna osoba , zupełnie nam obca, co stresuje jeszcze bardziej
  • odbieranie dźwięku dzwonka jako nagłego i stresującego bodźca
  • bycie ofiarą żartu lub odebranie przez rozmowę przykrych czy niemiłych informacji

Wskazówki na pokonanie fobii.

1. Zmiana myślenia o telefonowaniu .

To metoda zalecana przez psychologów, polega na zmianie negatywnych myśli związanych z rozmowami na bardziej konstruktywne przekonania . Na przykład jeśli myślisz , że ktoś Cię wyśmieje za to że plącze Ci się język albo drży głos, pomyśl czy jesteś dla rozmówcy na tyle istotny , by poświęcał na Ciebie sporo swojej uwagi i czasu. Nie myśl o swoich potknięciach , innym też się to zdarza . A jeśli np obawiasz się, że telefonem zakłócisz komuś spokój ,zastanów się czy to osoba odebrałaby telefon gdyby faktycznie była zajęta .

2.Metoda małych kroków
Zasada "jeśli się czegoś boisz , zrób to" w wielu przypadkach pomaga , należy jednak pamiętać aby podchodzić do tego stopniowo, mieć dzięki temu możliwość oswojenia się z nową sytuacją i nabrania większej pewności siebie .Prosty trening : dzwoń często do rodziny , z którą rozmawia Ci się luźno ; wykonuj proste telefon np do sklepów z zapytaniem o godzinę zamknięcia , zadzwoń do dobrego znajomego z prostym pytaniem , potem próbuj wykonywać telefony do dalszych znajomych , z czasem do obcych osób; próbuj rozmawiać nie tylko na osobności. Powtarzaj to często .

3. Idź na żywioł !
Jeśli czeka Cię ważniejsza rozmowa to warto się do niej przygotować, by być pewniejszym siebie. Jeśli jednak wykonujesz codzienne ,luźne rozmowy nie planuj niczego. Rozmyślanie sprawia że staje się to bardziej stresujące i skomplikowane . To co najważniejsze podczas telefonowania to skupienie oraz dobre słuchanie .

4. Zadawaj pytania
Pytania ułatwiają tok całej rozmowy , ponieważ rozmówca zaczyna się otwierać. Używaj ich często,pamiętaj jednak by pytania nie uraziły drugiej osoby, by kojarzyły się z czymś przyjemnym, tak by rozmówca nie myślał o swoich potknięciach . Jeśli np Twój znajomy zmienia pracę , nie pytaj się dlaczego to robi i jakie nowe obowiązki go czekają, zapytaj czy się cieszy ze zmiany . Wtedy będzie mu miło, że się zainteresowałeś po tym jak się przed Tobą otworzył. Druga sprawa- pytaniami w pewien sposób odwracasz od siebie uwagę , to druga osoba mówi więcej , a Ty masz chwile na przemyślenie .

5.Nie staraj się być perfekcyjny
W prawdziwym życiu każdy ma prawo do błędów i wcale nie musi być dowcipną czy błyskotliwą osobą , jak to często bywa w rożnych talk-show lub też filmach . Ważne jest by mieć realne myśli, nie próbować być ideałem a przede wszystkim nie naśladować nikogo .

Pamiętaj o uśmiechu i pozytywnym nastawieniu, rozmówca mimo że Cię nie widzi wyczuwa to :)