Jedne są piękne a inne mają niesamowitą historię. Bez nich nie byłoby możliwe poruszanie się po świecie. Wybierzcie najbardziej wyjątkowy z dolnośląskich mostów. Głosowanie potrwa do soboty 21 maja, do godziny 11 30. Codziennie można oddać głos. O zwycięstwie może zdecydować nota lub liczba oddanych głosów. System wylicza średnią z tych dwóch wartości i ustawia lidera na pierwszym miejscu.

Most Grunwaldzki we Wrocławiu

Fot. Przemysław Piwowar

We Wrocławiu, mieście stu mostów - Grunwaldzki to legenda. Do niedawna - zanim powstały Millenijny, a potem Rędziński to jeden z najważniejszych punktów komunikacyjnych. Ma ponad sto lat i jest w doskonałej formie. Powstał tuż przed I Wojną Światową, jeszcze jako Most Cesarski. Nic więc dziwnego, że na otwarciu zjawił się sam cesarz Wilhelm II. Przez lata zmieniał nazwę: był Mostem Wolności, Cesarskim, aż wreszcie – już po roku 1945 – przyjęła się nazwa Most Grunwaldzki.

Most tolerancji w Głogowie

Fot. UM w Głogowie

Ten most wiele razy wywoływał duże emocje. I nie chodzi jedynie o strategiczne znaczenie, czy blokady organizowane właśnie na nim przez rolników. Swoją sławę zawdzięcza nietypowej barwie. Jeśli chodzi o kolor, to został wybrany demokratycznie przez kilkanaście tysięcy mieszkańców Głogowa.Kiedyś był wściekle różowo-wrzosowy. W ostatnich latach troszkę jakby przybladł, bo jego kolor nie jest już tak intensywny, ale ciągle wyróżnia tę konstrukcję na tle innych polskich mostów. 

Most gotycki w Kłodzku

Fot. Wikipedia/Jacek Halicki

Mały, urokliwy i przyciągający wielu turystów. Może też poszczycić się wieloma imionami, bywa nazywany mostem św. Jana, mostem gotyckim, mostem Wita Stwosza, a nawet małym mostem Karola z Pragi. Dla budowli nad Młynówką najbardziej charakterystyczne są barokowe rzeźby z osiemnastego wieku. Sam most jest znacznie starszy. Jego budowę rozpoczęto w 1281 roku. To być może najstarszy taki most w Polsce.

Most Tumski we Wrocławiu 

Fot. Andrzej Owczarek

Powstał w 1889 roku i jest jednym z najważniejszych punktów wycieczkowych we Wrocławiu. Łączy Ostrów Tumski z Wyspą Piasek. Mowa oczywiście o moście Tumskim, czyli wrocławskim moście zakochanych. Słynie z zawieszanych tam kłódek mających być gwarancją nieprzemijającej miłości. 

Most Graniczny Zgorzelec/Goerlitz 

Fot. Piotr Słowiński

Przez wiele lat po II wojnie światowej, dawny Most Liberecki ( Reichenberger Brücke) był jedynym połączeniem Zgorzelca i Goerlitz. Do tego pilnie strzeżonym. W maju 1945 roku został wysadzony, jak wszystkie inne przeprawy, przez wycofujących się Niemców, ale go odbudowano. Most powstał z granitu w 1875 roku. Dwa z jego czterech filarów stoją w wodzie, w nurcie granicznej Nysy Łużyckiej. Nosi dziś imię Jana Pawła II i jest niewątpliwie symbolem zmian jakie zachodzą w życiu społecznym, politycznym i między Polakami a Niemcami