Rolety zewnętrzne to coraz chętniej wybierany sposób na osłonę okien. Użytkownicy doceniają ich solidność, doskonałą ochronę przeciwsłoneczną, bezpieczeństwo przed włamaniem czy podniesienie komfortu cieplnego we wnętrzach. Jaki są rodzaje rolet i jaki model wybrać do swojego domu?

Niewątpliwą zaletą rolet zewnętrznych jest możliwość montowania ich zarówno w domach nowo budowanych, jak i już istniejących. Główny podział dotyczy sposobu ich montażu. Wyróżniamy rolety zewnętrzne:

  • elewacyjne – montowane na elewacji budynku. Skrzynka tuż nad oknem lub drzwiami, a prowadnice po ich bokach. To najpopularniejszy i najczęściej stosowany rodzaj rolet, atrakcyjny także pod względem ceny,

  • naokienne – skrzynka rolety montowana jest w tym przypadku bezpośrednio we wnęce okiennej, ale musimy wtedy liczyć się z tym, że kaseta zasłania nieco okna. Z tego powodu nie zaleca się ich do okien o niewielkich wymiarach,

  • podtynkowe – możliwe do montażu tylko w domach nowo budowanych. Instaluje się je w elewacji budynku, dzięki czemu tworzą razem z nim estetyczną i spójną całość.

Jak rolety wpływają na termoregulację pomieszczeń?

Choć rolety zewnętrzne głównie montuje się w celu zabezpieczenia wnętrz przed silnym działaniem promieni słonecznych i ewentualnym włamaniem to tak naprawdę mają o wiele więcej zalet. Przede wszystkim urządzenie pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła w budynku. Pancerz wykonany z aluminium, stali, PCV lub drewna wypełniony jest dodatkowo materiałem izolacyjnych (zwykle pianką poliuretanową), co sprawia, że staje się przegrodą cieplną. Poza zabezpieczeniem przed zimnem z powodu niskich temperatur roleta ogranicza także wychładzanie pomieszczeń spowodowane działaniem wiatru. W chłodne, wietrzne dni najlepiej jest zasuwać rolety tuż po zmierzchu i zawsze wtedy, kiedy wychodzimy z domu.

Komfort świetlny i dźwiękowy

Nocą i nad ranem zdecydowanie lepiej śpi się bez dodatkowych bodźców świetlnych oraz dźwiękowych. Konstrukcja rolet tłumi hałas z zewnątrz mieszkania, podnosząc komfort zarówno w nocy, jak i w dzień, np. podczas pracy, nauki czy odpoczynku. W słoneczne dni rolety zewnętrze doskonale blokują dostęp promieni i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Dzięki temu chronią również meble, tapety i tekstylia przed blaknięciem. Dzięki regulacji możemy zasłonić wnętrze częściowo, aby zapewnić dostęp światła.

Rolety zewnętrze a ochrona przeciwłamaniowa

Taka osłona stanowi też dodatkową barierę dla włamywacza. Utrudniony dostęp do okna ogranicza możliwości lub znacznie opóźnia moment przedostania się do domu. Oprócz standardowych zabezpieczeń, czyli rygli i zamków można wyposażyć rolety w specjalne wzmocnienia i prowadnice oraz pancerz z grubszego i sztywniejszego materiału. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza kiedy właściciele często wyjeżdżają na dłużej i pozostawiają dom bez opieki.

Rolety zewnętrzne – jakie wybrać?

Wybierając rolety zewnętrze, które będą najlepiej spełniały oczekiwania i potrzeby użytkowników, warto zwrócić uwagę na 3 najważniejsze aspekty: sposób wykonania (konstrukcja, dodatkowe zabezpieczenia i montaż), opcję sterowania (ręczne czy automatyczne za pomocą pilota oraz możliwość sterowania zdalnego poprzez urządzenie mobilne także, kiedy nie ma nas w domu) oraz materiał pancerza i izolacji (grubość profili, prowadnic oraz wieszaków).