Kamerka w aucie nazywana jest czarną skrzynką – nagrywa szczegółowo drogę, którą pokonujesz samochodem. Niektóre urządzenia posiadają dodatkowo nawigację satelitarną. Cena solidnego GPS-a z kamerą (lub kamery z GPS-em) zaczyna się już od 200 zł. Poniżej przedstawiamy kilka zalet połączenia nawigacji z funkcją rejestracji obrazu.

Kamera nagrywa zdarzenia drogowe
Dzięki tej funkcjonalności są mniejsze wątpliwości w przypadku ustalania sprawcy wypadku. Gdy kierowca ucieka z miejsca zdarzenia, łatwiej go zidentyfikować po numerach wozu na nagraniu. Nakręcone wideo może być materiałem dowodowym w sądzie. W ten sposób kamera może posłużyć do wyegzekwowania praw. Zarejestrowany GPS ułatwia również ustalenie trasy, łącznie z prędkością, którą jechał właściciel auta w momencie kolizji.
Może uchronić przed nieuzasadnionym mandatem
Wyobraź sobie, że jedziesz dozwoloną prędkością i zatrzymuje cię policja, która chce wręczyć ci mandat za przekroczenie limitu szybkości. Jeśli masz pewność, że nie złamałeś przepisów, możesz posłużyć się nagraniem i odwołać od niesłusznego mandatu.
Umożliwia nagrywanie trasy
Ułatwia tym samym zaplanowanie trasy na przyszłości. Pozwala również na przeliczenie ilości pokonanych kilometrów. Przydaje się również na wakacjach – umożliwia nagranie ciekawych widoków i tworzenie pamiątek filmowych z podróży.
Umożliwia monitorowanie pojazdów w transporcie drogowym
To dobre rozwiązanie dla właścicieli firm - pozwala kontrolować załogę i sprawdzać, czy kierujący pracownicy trzymają się wyznaczonych tras. W taksówce wewnętrzna kamera jest ochroną dla kierowcy przed niebezpiecznymi zachowaniami klientów
Nagrania z kamery można wykorzystywać w ośrodkach nauki jazdy
Dzięki wideo instruktor może omawiać konkretne zachowania lub błędy osób uczących się jeździć. To ułatwia zrozumienie zasad i zobrazowanie przepisów drogowych.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie?
Przed wyborem sprawdź wszystkie parametry urządzenia – ważna jest jakość obrazu i możliwość podłączenia kamery do gniazdka samochodowego. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj obsługiwanych map – najbardziej funkcjonalne są mapy Google, głównie ze względu na ich powszechność i łatwość aktualizacji.