W październiku b. r. w miejscowości Porto w Portugalii, nauczycielki j. angielskiego (Agnieszka Kozłowska i Dorota Kucharczyk) oraz języka niemieckiego (Małgorzata Kałwak i Renata Szostak - Chmielarz) z Noworudzkiej Szkoły Technicznej uczestniczyły w ramach programu Erasus+ w tygodniowym kursie: „ Jak organizować szkolne projekty międzynarodowe”.

Organizatorem szkolenia był IFEL - Instytut z Hamburga. W szkoleniu uczestniczyli nauczyciele z wielu krajów Unii Europejskiej, między innymi z Niemiec, Austrii, Węgier, Grecji, Bułgarii, Belgii i Holandii. Nauczycielki z NST  reprezentowały Polskę.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak ogromne możliwości rozwoju i współpracy dają działania w ramach programu Erasmus + . Program umożliwił nawiązanie znajomości i współpracy z wieloma nauczycielami z zagranicznych szkół.  Efektem tego, jest zarys projektu wymiany uczniów NST ze szkołą z Niemiec oraz plan podnoszenia kwalifikacji nauczycieli w ramach działania  Job shadowing .

Natomiast w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania w Noworudzkiej Szkole Technicznej odbyło się wiele ciekawych zajęć związanych z tematyką programowania.

Uczniowie klas technikum informatycznego wzięli udział w zdalnych wykładach zorganizowanych przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki: wykład: „Wprowadzenie do programowania w C# oraz Poskromić „węża”… czyli podstawy języka Python.

Uczestniczyli też w 1-godzinnych zajęciach nauki programowania z wykorzystaniem biblioteki P5.js, przeprowadzonych przez p. Daniela Jabłońskiego, a przygotowanych przez Fundacja Media3.0, z którą szkoła współpracuje już od dwóch lat w ramach projektu Apki++.

Uczniowie przygotowali również pracę konkursową pn. „Na Szlaku” na II Ogólnopolski Hackathon HACK HEROES, oraz zgłosili swój udział na zaplanowany w listopadzie I Wałbrzyski Software Hackathon (dwudniowe, całonocne zawody w programowaniu).

 

Uczniowie rywalizowali także w dniach od 16 do 20 października  w konkursie „Grand IT Test” rozwiązując testy wiedzy z zakresu algorytmiki i programowania. Miejmy nadzieję, że tak liczne wydarzenia odbywające się w NST zachęcą młodzież do nauki programowania i pisania własnych aplikacji.