Na co dzień niczym nie wyróżniający się chłopak. Dzień zaczyna od porannej kawy i sprawdzenia skrzynki mailowej. Resztę dnia spędza przy testowaniu sprzętu i oprogramowania oraz szukaniu pomysłów na rozwinięcie swojej firmy oraz narzędzi poprawiających sprzedaż. Mówi o sobie wytrwały i ambitny. Wojtek Brodziak - Prezes zarządu spółki Dron Academy zechciał w chili wolnej od pracy porozmawiać z nami i opowiedzieć o swoim sukcesie w branży związanej z lotami bezzałogowymi statkami powietrznymi (UAV).

Redakcja - Powiedz nam kilka słów o sobie.


Wojtek Brodziak
- Nazywam się Wojtek Brodziak. Mam 26 lat. Pochodzę z Kudowy-Zdrój i tutaj właśnie obecnie mieszkam. Jestem absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Przez wiele lat pracowałem w firmie Red Bull w dziale marketingu. Zmęczony korporacyjną gonitwą, postanowiłem pójść na swoje co dało początek Dron Academy

Redakcja -
Dlaczego akurat drony?

Wojtek Brodziak - Jest to po prostu bardzo dobry biznes. Przed otworzeniem firmy nie byłem pasjonatem modeli latających. Wybór akurat takiego a nie innego rynku było podparte efektami rozeznania jakie robiłem podczas szukaniu pomysłu na biznes. Rynek wydawał się atrakcyjny. W Polsce praktycznie nie było firm zajmujących się filmowaniu z powietrza. Szukałem niszy i ją znalazłem

Redakcja -
Jak liczna jest Twoja "Flota"? jakie to drony?

Wojtek Brodziak - Stawiam na drony marki DJI. Można śmiało powiedzieć, że są wiodącym producentem wielowirnikowców. Najbardziej podstawową wersją są Quadrocoptery, czyli drony posiadające 4 wirniki. Są one niewielkich rozmiarów, co za tym idzie mogą podnieść jedynie bardzo lekkie kamery. Jakość podnoszonej kamery przez Quadrocopter w wielu przypadkach jest wystarczająca. Za tym rozwiązaniem przemawia również wysoka zwrotność urządzenia. W miejscach o ograniczonej przestrzeni ten typ drona poradzi sobie najlepiej. Z tej kategorii posiadam między innymi DJI Inspire 1 PRO, DJI Inspire 1, DJI Phantom 3 Professional oraz DJI Phantom 2.

            Kolejną kategorią są Hexacoptery posiadające 6 wirników, które potrafią podnieść kilku kilogramowe kamery. Jakość nagrywanych obrazów jest o wiele wyższa. Możemy liczyć już tutaj na nagrywane materiały za pomocą takich aparatów jak Canon 5D czy Lumix GH4. Jest to optyka z dużo wyższej półki. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie stworzyć profesjonalny materiał video. Ja posiadam konkretnie DJI S900.

Redakcja - Dron Academy! – Brzmi trochę jak uczelnia w USA

Wojtek Brodziak -Jest to dość niefortunna nazwa. Podczas wyboru nazwy wyobrażałem sobie moją firmę jako szkołę dronów. Chciałem organizować szkolenia w zakresie operowania dronem. Na dzień dzisiejszy Dron Academy w prawdzie organizuje szkolenia ale nie jest to jej główna działalność

Redackja -
K
to stoi za kulisami tej firmy? stworzyłeś to sam , miałeś jakieś wsparcie a może jest was wielu?

Wojtek Brodziak -
Jestem jedynym założycielem Dron Academy i przez pierwszy okres funkcjonowania firmy prowadziłem ją sam. Był wtedy rok 2014. W kolejnym roku sytuacja się zmieniła gdy postanowiłem wziąć udział w platformie crowdfundingowej crowdcube.pl. Dzięki temu zdobyłem ponad 120 tys. zł na rozwój mojego przedsiębiorstwa. Wtedy też jednoosobowa działalność gospodarcza zamieniła się na spółkę, której jestem prezesem. Wśród akcjonariuszy jest spółka Venture Incubator S.A. którą otworzyli założyciele LiveChat Software S.A. która obecnie jest hitem na rynku. Wyceniana na ponad 1 mld. zł i działająca na całym świecie. Rady kolegów z wcześniej wspomnianej spółki są dla mnie bezcenne. Zmieniły moje dotychczasowe podejście do biznesu. Dzięki temu jestem pewien, że Dron Academy Software będzie globalnym produktem. Moje słowa jakiś czas temu potwierdził Forbes w jednym ze swoich artykułów dotyczący Dron Academy.

Redakcja -
Dużo się słyszy o Twoim sukcesie, Powstaje „Dron Academy Software” co to takiego?Wojtek Brodziak -
Jest to system, który pozwoli na autonomiczny lot drona oraz generowanie w czasie rzeczywistym wysokiej rozdzielczości ortofotomapy. Efekty będą widoczne bezpośrednio na ekranie urządzenia mobilnego.

            Tworzenie wysokiej rozdzielczości map z wykorzystaniem dronów to dzisiaj jeden z głównych i jednocześnie najdroższych produktów na rynku statków bezzałogowych. Mają zastosowanie w wielu dziedzinach biznesu, między innymi w budownictwie czy rolnictwie. Na dzień dzisiejszy przedsiębiorcy nie są w stanie sami generować takich map ponieważ proces ich tworzenia jest skomplikowany a przede wszystkim czasochłonny. Nie ma również przyjaznego i spójnego narzędzia, które by im to umożliwiło. Na stworzenie gotowego produktu konieczne jest wykonanie wielu czynności, obliczeń oraz użyciu kilku odrębnych programów. W zależności od wielkości projektu całość trwa między 2 dni do nawet kilku miesięcy. Dron Academy Software ma za zadanie zminimalizować czas tworzenia mapy oraz ograniczyć zaangażowanie człowieka do minimum. Jest to spójne powiązane ze sobą narzędzie do prostego generowania wysokiej rozdzielczości map w trzech prostych krokach. Bez konieczności planowania trasy, ustalania parametrów lotu, wielu skomplikowanych obliczeń oraz godzin spędzonych na składanie obrazów w jedną całość. Jedyne co będzie nas interesowało to zaznaczenie obszaru, który chcemy zamienić na mapę, oraz ustalenie jakości jaką chcemy uzyskać. Oprogramowanie dobierze wszelkie optymalne parametry, które automatycznie zostaną przekazane na aplikację mobilną. Teraz wystarczy pojechać na interesujące nas miejsce startu, podłączenie urządzenia mobilnego do drona i naciśnięcie jednego przycisku. Całą resztę wykona dron wraz z oprogramowaniem Dron Academy Software. Proces generowania gotowej mapy widzimy na własnych oczach na ekranie urządzenia. Zanim nasz dron wyląduje mapa będzie gotowa. Obraz przekazywany jest bezpośrednio do systemu internetowego. Dzięki temu nasi klienci czy współpracownicy również mogą na bierząco widzieć na jakim etapie jest projekt. Po powrocie do domu gotowa do pobrania mapa nałożona na Google Maps już na nas czeka.

Redakcja - K
to będzie korzystał z tego ?

Wojtek Brodziak - Naszymi klientami będą oczywiście wszystkie firmy związane z dronami. Będą mogli rozszerzyć swoje usługi o tworzenie map bez konieczności wydania kilkunastu tysięcy złotych na specjalistyczne oprogramowanie. Nasze oprogramowanie będzie tanie w systemie SaaS. Dodatkowo sami przedsiębiorcy związani z przemysłem, budownictwem czy rolnictwem. Ważne jest też nakładanie na mapę google. Często jest tak, że mapa google nie jest aktualna przez co klienci mają problem w dotarciu do danego biznesu. Przedsiębiorcy dzięki naszym oprogramowaniu będą mogli sami ją aktualizować. To co warto podkreślić, że nastawiam się na sprzedaż oprogramowania głównie za granicą. Będzie to możliwe po przez wiedzę moich inwestorów, którzy z sukcesem sprzedają swoje oprogramowanie na całym świecie. Ich sprzedaż osiągnęła w tym roku 1 mln $ miesięcznie i ponad 13000 klientów. Przez właśnie te dane jestem pewien sukcesu Dron Academy Software.

Redakcja -Skąd zainteresowanie fotogrametrią lotniczą i ortofotomapami?

Wojtek Brodziak - Moje zainteresowanie fotogrametrią lotniczą ma charakter czysto biznesowy i był kolejnym krokiem w rozwoju mojej firmy. W bardzo dużym skrócie jest to tworzenie wysokiej rozdzielczości mapy dzięki połączeniu wielu zdjęć w całość. Po za samym obrazem mamy również dostępne różne informacje o terenie. Dron Academy Software ma pozwolić na bardzo proste generowanie takich map.

Redakcja - Technologia idzie szybko w przód a konkurencja nie śpi, nie boisz się porażki?

Wojtek Brodziak - Na rynku dronów trzeba być bardzo czujnym zwłaszcza jak myśli się o swojej firmie w globalnym kontekście. Nie można bagatelizować żadnego nawet najmniejszego przedsiębiorstwa. Bo przecież właśnie sam takim byłem. Nie można bać się porażki, tylko konsekwentnie rozwijać swój projekt w taki sposób, żeby jej unikać.

Redakcja - Co dalej? jakie plany, marzenia?

Wojtek Brodziak -Zawsze powtarzam, że trzeba marzenia zamieniać na cele. Moim celem jest wprowadzenie Dron Academy na giełdę. To jest kolejny krok po Dron Academy Software. Jeśli chodzi o lokalną działalność jestem wraz z Kudowskim Stowarzyszenie Fundus Glacensis na etapie organizowania konferencji, która pozwoli lokalnym młodym ludziom z głową pełną pomysłów na stworzenie swojego własnego biznesu. Chce pomagać swoim doświadczeniem lokalnej młodzieży w realizowaniu swoich biznesowych planów. Informacje o projekcie będą umieszczane na www.fundusglacensis.pl

Redakcja - Bardzo dziękujemy Ci że poświęciłeś dla nas Swój cenny czas i odpowiedziałeś na kilka pytań

Wojtek Brodziak - Cała przyjemność po mojej stronie :)